Tervek

A házra vonatkozó terveket, mely a további munkám és esetleges pályázatok alapja lesz, a következőkben állítottam össze szöveggel és rajzokkal:

Műemlék lakóház rekonstrukciója rendszeres látogathatóság számára helyreállított eredeti terekkel és funkciókkal ­
    -  Nyitott építőműhely – Információs központ a fenntartható vályogépítkezésért       - Tiszaföldvár


Bevezetés

A közel hatszáz évre visszatekintő szabadkéményes háztípus egyetlen megmaradt példánya a Közép-Tisza-vidéken és az Alföld középső részén. A szabadkéményes konyha a kutatások szerint a 15. században az Alföldön jelent meg elsőként és később a történelmi Magyarország nagy részén elterjedt. A megoldás jelentősége az volt, hogy a háromosztatú ház szobáit a középen elhelyezkedő konyhából fűtötték, a szobai kemencék és a konyhai tűzhely füstjét egyetlen, eleinte tapasztott faszerkezetű, később boltozott kürtő, a szabadkémény gyűjtötte össze.
 A tiszaföldvári szabadkéményes ház konyhájában megmaradt a szabad tűzön való főzésre használt padka, a beépített tűzhely, a konyhából fűtött szobai kemence és a boltozott szabadkémény részlete.

A tervezet

Helyreállítás

 A tervezett rekonstrukció után a konyha eredeti formájában, működés és használat közben is bemutatott tüzelőberendezésekkel lenne látható. A füstelvezetés a mai tűzelvezetési előírásoknak megfelelően rejtetten történne. A konyha mellett látható a konyhából fűtött, korabeli bútorokkal és tárgyakkal berendezett lakószoba. A ház történetét és helyreállítását információs anyagok ismertetik. A kertben a hagyományos közép-Tisza-vidéki termesztett növényfajták és növénytermesztési módok ismerhetők meg.
A ház látogathatósága megosztott lenne: a két hátulsó helyiség magáncélú maradna, míg a szabadkéményes konyha, az utca felőli szoba, a tornác és a pitvar az eredeti állapotukba visszaállítva látogatható lenne. Helyreállított konyhában nem csak az egyedi műemléki tér, anyaghasználat, berendezés és eszközök , hanem a bemutató foglalkozások során hagyományos, sütés-főzés, a hagyományos ételek megismerésére és kipróbálására is lehetőség lesz.

Információs központ kialakítása

 A második ütemben a helyszínen a vályogépítészet múltját és környezetbarát, szakszerű fenntartásuk tudnivalóit be mutató információs központot lehet létrehozni. Különösen hangsúlyos lenne a környezetbarát építési megoldások megismertetése (könyezetbarát anyagok mibenléte és ezek alkalmazása, energiatakarékosság, szennyvízkezelési megoldások). Foglalkozások keretében a vályogvetést, a tapasztást, famegmunkálást és más építőmesterségeket gyakorlatban lehetne megismerni. A kiállításoknak, foglalkozásoknak a telek helyreállítandó istállója adna helyet.

Nyitott építőműhely

A helyreállítás egyes munkálatait az érdeklődők számára nyitottan, helyszíni vezetéssel megtekinthetővé tennénk. Hasznos lehet a részvétel gyermekeknek, diákoknak, akik itt láthatják, hallhatják, megismerkedhetik a régi épületek helyreállításának, fenntartásának mikéntjét, ésszerűségét, technikáit.

Magyar és angol nyelvű honlap készül a munkálatokról és az elkészülő bemutatóhelyről.

A megvalósítandó ütemek


1. ütem Lakóház műemléki értékeinek helyreállítása és bemutatása ­ nyitott építőműhely a fenntartható vályogépítkezésért

­ Vízelvezetés megvalósítása dréncsövezéssel*
­ Szabadkémény rekonstrukciója az új, rejtett füstelvezetéssel
­ kemence rekonstrukciója a kisszoba helyiségben*
­ tetőszerkezet rekonstrukciója*

­ Tetőfedés*
­ a tetőszéleken eredeti kovácsolt vas díszek elhelyezése, hiányzó elemek pótlása*
­ földpadló felújítása a 01-04 sz helyiségekben*
­ konyhai tűzhely rekonstrukciója
­ bejárati ajtó felújítása*, külső ajtószárny újragyártása
­ belső ajtók felújítása*
­ hiányzó belső ajtószárny pótlása rekonstrukcióval
­ ablakok felújítása*
­ tapasztás*


2. ütem Információs központ kialakítása ­ nyitott építőműhely a fenntartható vályogépítkezésért

Az egykori istálló épülete adna helyet a kiállításnak, a foglalkozásoknak és az információs központnak.

­ aláfalazás
­ vízelvezetés megvalósítása dréncsövezéssel
­ padlófelújítás
­ tapasztás
­ ajtójavítás/csere
­ kiállítás, műhely berendezése

a *-gal jelölt munkák a Nyitott Építőműhely keretében valósulnak meg


Tervrajzok (kattintással megnyithatók nagyobb méretben):

 
Helyszínrajz


Alaprajz


Déli homlokzat


Keresztmetszet


 
Konyha metszetek