A ház történetéhez

Mielőtt körülnéznénk a házban és környékén, megtudhatunk róla néhány dolgot szóbeli, írásos és képi forrásokból. A ház lakója volt a Tiszaföldváron élő, Kertész Mihály, akivel 2000-ben ismerkedtem meg, ő őrizte a lakatlan ház kulcsait, ő vitt el oda és mutatta meg belülről az épületeket és a telket. Kertész Miska bácsi 1925-ben született, édesanyja Gulyás Eszter volt. Ő mutatta meg ezt a képet, mely 1930 táján a ház udvarában, az alsó telken készült és az akkori nagy családot mutatja meg. Miska bácsi a kép jobb oldalán az édesanyja lábánál álló kisfiú. (Elmondása szerint éppen egy pofont kapott édesanyjától, mert nem akart nyugton maradni).

Az asztalnál ülnek a nagyszülei, a családfő Gulyás János és felesége, Oravecz Eszter. Ők bizonyára  az 1900 körüli években alapítottak családot itt.
   A családról Nagymamám is tud mesélni, aki a közelben nőtt fel és szintén mindenkit személyesen ismert, a kép bal oldalán álló kislánnyal, Ágoston Rózával együtt jártak iskolába.
A háttérben a partoldalt látjuk, mely akkor úgy tűnik, ugyanolyan elvadult volt, mint újabban.

Kertész Miska bácsi már első alkalommal, mikor együtt jártunk a háznál, nagyon sokat mesélt arról az időről, amikor gyermekkorában sokat volt ott a nagyszüleinél és szülei váratlan és korai halála után, a világháborútól az 1950-es évek elejéig, nősüléséig itt lakott.

Mesélt az épület történetével kapcsolatban is: Az 1940-es években földrengés volt és a ház falai megrepedtek. A nagyszoba utca felőli falába épített falitékát akkor szüntették meg és falazták be a helyét, és akkor falazták alá a ház külső falait téglával.
Amikor 1944-ben a szovjet hadsereg megszállta Tiszaföldvárt, a házban is katonákat szállásoltak el. A ház több ajtaját elvitték bunkerépítéshez, így a bejárat külső ajtószárnyát is.